Masquerade Awards

Costume-Con 37 is pleased to announce the winners for our Competitions!

 

F&SF

Worksmanship

  • Novice
    • Rockabilly Martian Gal Amber Disher  – Honorable Mention – Best Galaxy on a Skirt
    • Day One of Witch School Rachel Smith – Honorable Mention – Precision Cutting
    • Golden Queen Nicole Bryan  – The Golden Feather Award
    • Editrix D’Strange Rachel Moore – Hot Off the Press Award for Followthrough of Theme
    • Come Little Children Carrie Clifton – Best Handwork
    • Queen Brahne Raza Alexandro Elizabeth Krah – Best Recreation
    • Mother Malkin Slithers from the Depths Carol Lewis – Best in Class
  • Journeyman
    • Jaina Takes Command Shelley Eutizi – Attention to Technical Detail
    • Prince Adam Jacqueline Durran – Best Recreation
    • Scooby Ghost Jessica Clark – Best in Class
  • Master
    • Hornet Silksong Bethany Padron – Honorable Mention – For Good, Fast & Cheap!
    • Once a Sailor Ricky Dick – Honorable Mention – Reinterpretation
    • Lennah La Corsetiere – Larger Than Life Award
    • Suki Hannah Alexander – Innovative Techniques
    • Find the Magic Amurita – Excellent Execution
    • The Ultimate Distraction JoAnn Abbott – Best… SQUIRREL!
    • Wishful Thinking Jacqueline Ward, Catherine Leeson – Best Detailing
    • Umbridge vs McGonaggall Laura, Melanie, and Barbara Kane – Best Tailoring
    • Sophie Hatter Jacqueline Collins, Jon Chonko – Best in Class
  • Best in Show
    • Shadow of the Thunderbird Sarah Kate Sanders – Best in Show

Presentation

  • Novice
    • Honorable Mention for Stage Movement – She’s Alive Angel Avery Wright and Sonny Wright – Re-creation
    • Honorable Mention for Characterization – Mother Malkin Slithers from the Depths Carol Lewis – Original
    • Best Storytelling – Day One of Witch School Rachel Smith – Re-creation
    • Best Concept – Editrix D’Ranged Rama Moore – Original
    • Best in Class – Rockabilly Martian Gal Amber Disher – Original
  • Journeyman
    • Honorable Mention for Stage Presence – Jaina Takes Command Shelley Eutizi – Re-creation
    • Best in Class – Scooby Ghost Jessica Clark – Re-creation
  • Master
    • Donna Summer Award – I Feel Love Jennifer Wynne – Re-creation
    • Most Magical – Find the Magic Amurita – Re-creation
    • Uniformly Magical – Once a Sailor Ricky Dick – Re-creation
    • Best Junk in the Trunk – Madam Pomfrey – Re-creation
    • Best Mash-up – Scarlet O’Hex Alison Bird – Re-creation
    • Best Characterization – Sophie Hatter Jacqueline Collins – Re-creation
    • Best Witch – Happy Halloween Trixy – Original
    • Best Party – Midnight in Manhatten Rae Bradbury-Enslin, Gaia Eirich, Bill Kennedy, Gypsy Ames, Lisa Ashton, Anastasia Holt, Leslie Johnston, Dawn McKechnie, Carol Salemi, Kimani Feaster, Reagan McHugh, Charles Carroll – Original
    • Best in Class – Master – Umbridge vs McGonagall – Laura, Melanie, and Barbara Kane
  • Best in Show
    • Shadow of the Thunderbird – Sarah Kate Sanders – Original

Historical

Worksmanship

  • Novice
    • Award for Shoes and Machine Embroidery: Robe de Cour
    • Best in Class, Novice: Victorian Shaundi
  • Journeyman
    • Best Authenticity in Textiles: Senatus Populusque Romanus
    • Best Embroidery: 18 th Century Belle
    • Honorable Mention for Hand-Stitched Gloves: Robin with Green Sleeves
    • Award for Attention to Detail: Supercalifragilisticexpialidocious Holiday
    • Best in Class, Journeyman: A World of My Own
  • Master
    • Best Dye Work: A Tribute to the Geisha of Japan
    • Best Metal Work, Vicky Assarattanakul and Catherine Cherwin: The Devonshire Ball
    • Best Embroidery and Pearl Work, Carol Inkpen / Russian Lady: Honey, I’m Home!
    • Best Ribbon Work Award, Nora Mai: Honey, I’m Home!
    • Piping and Sleeves Award, Andrea Lewis: Honey, I’m Home!
    • Honorable Mention, for Ruching and Pleating: Robe a la Francaise
    • Best in Class, Master: Returning to Camp: A Fur Trapper of the American West
  • Best in Show
    • Duchess Louisa as Zenobia: The Devonshire Ball – Maral Agnerian

Documentation

  • Novice
    • Honorable Mention for Documentation: Robe de Cour
  • Journeyman
    • Attention to Details: Supercalifragilisticexpialidocious Holiday
    • Best in Class, Journeyman: A World of My Own
  • Master
    • Most Appealing: The Devonshire Ball
    • Judges’ Choice for Organization and Content: Robe a la Francais
    • Best in Class, Master: Returning to Camp: A Fur Trapper of the American West
  • Best In Show
    • Senatus Populusque Romanus

Presentation

  • Novice
    • Best Character: Victorian Shaundi
    • Best in Class, Novice: Robe de Cour
  • Journeyman
    • Honorable Mention for Military Stature: Senatus Populusque Romanus
    • Honorable Mention for Stage Presence: Spring Promenade, 1879 Style
    • Best Adaptation: 18 th Century Belle
    • Best Historical Super Hero: Robin with Green Sleeves
    • Best in Class, Journeyman: Supercalifragilisticexpialidocious Holiday
  • Master
    • Best Performance: A Tribute to the Geisha of Japan
    • Sweetness and Light Award: Robe a la Francaise
    • “To Drink or Not To Drink” Award: What Foul Ball Through Yonder Window Breaks(Part 2)
    • Deck the Halls Award: Honey, I’m Home!
    • Best in Class, Master: Returning to Camp: A Fur Trapper of the American West
  • Best in Show
    • The Devonshire Ball

Single Pattern

Judges Choice

  • Up and Coming Award (Book) – Aramentia’s Empotrium – Young Maleficent – McCalls M6818
  • Honorable Mention – Concept – Jo Gratz – Starship Captain – McCalls M6818
  • Honorable Mention – Millinery – Malady Garver – The Winter Witch Goes on Ski Holiday – McCalls M6818
  • The Actual Best Day in Your Life Award – Trixyloupwolf – Supposedly Your Best Day of Your Life – McCalls M6818

Bests

  • Best Accessory – Andrea Lewis – Shades of Autumn – McCalls M6818
  • Best Embroidery – Courtney Rayle – Mathemagician of the 3rd Degree – Simplicity 1582
  • Best Tayloring – Special Emphasis on Pant – Mary Ellen Duff – Military Dress Uniform – McCalls M6818
  • Best Recreation – Megan Notman – Mr. Oogie Boogie – Simplicity 8276
  • Best Overall Look – Ainsley Croteau – Annette Marine, The Halloween Queen – McCalls M6818

Best in

  • Best in Pattern – Simplicity 8276 – Cate Schneiderman – Kelly the Kobold
  • Best In Pattern – Simplicity 1582 – Ricky Dick – Wizard of the Marsh
  • Best In Pattern – McCalls M7676 – Marianne Jelté – Fire Nation Fashion
  • Best in Pattern – Tie – McCalls M6818 – Jacqueline Ward – Blue Bird of Happiness
  • Best in Pattern – Tie – McCalls M6818 – Karen Siemens – The Fremen Stilsuit as Eveningwear
  • Best in Show – McCalls M6818 – Maral Agnerian – Rose Queen

Future Fashion Show

Honorable Mention for Design Interpretation – Ainsley Aude-Croteau: Coven Day Suit

Best Fabric Manipulation and Embellishment – Jessica Irene: Sunflower Gown

Best by Non-Designer – Sandra Bussiére: Steampunk Dancer

Best by Designer – Jada Avery: Monster House

Best in Show – Lucie Fontaine: Clue Dress

Doll Costume Contest

Best Group – Alice in Steampunkland by Debbie Roy

Best Original – Frances Alcock Hutchins by Patricia Davis

Best Film Prop – WWII Era Doll by Crescentia Volz

Best Beadwork – Beauty’s Higher Destiny by Dawn Albright

Hat Competition

Artistic Division

Honorable mention for clever concept – 18 Preschool Witch

Award for Artistic Construction –  8 Hat Hut

Best of Artistic – 5 Toodles the Guinea Pig

Practical Division

Honorable Mention for Concept – 14 Bee Witching

Honorable Mention for Unique Construction Technique – 9 Tardis Hat

Most Electrifying Award – 7 Light Headed

Award for Excellence in Faux Taxidermy – 3 Vaagli Familiar

The Pizzalicious Award – 16 Pizza Wizard

Most Beautiful – 11 Sisters

Best of Practical – 2 Traveling Witch Spring Hat